بنده

زندگی با تغییر یک «حرف» می‌شود بندگی؛ اینجا هم، محل همان «حرف» ...

بنده

زندگی با تغییر یک «حرف» می‌شود بندگی؛ اینجا هم، محل همان «حرف» ...

دنبال کنندگان: ‎+۱۰۰ نفر
بنده را دنبال کنید

1-3- ریشه های تروریسم

کتاب پادشاه جنوب
سه شنبه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۱، ۰۴:۳۲ ب.ظ

اگر ما مشتاق باشیم، تاریخ عبرت­های مهم و زیادی برایِ آموختن دارد. برای مثال به ما می­آموزد که امریکا و متّحدانش هیچ­گاه نمی­توانند در جنگ علیه تروریسم پیروز شوند. ما درس­هایِ اساسی و مهمّی را می­توانیم از تاریخ بیاموزیم. تاریخ یک آموزگار بی­نظیر است. بنابراین ما از این معلّم شروع می­کنیم تا بعد از آن به معلّمی بسیار بزرگتر برسیم که همان معلّمِ درسِ «چرا نمی­توانیم تروریسم را تسخیر کنیم؟» است!

لشکر کشی به عراق، آخرین دور از جنگ­های امریکا علیه تروریسم است. امّا سوال این است که همه­ی این «تروریسم جهانی» از کجا منشاء می­گیرد؟ عراق قسمت خطرناکی از بدنِ تروریسم است ولی مغز و سرِ آن نیست. ما باید در تاریخ به عقب برگردیم تا ریشه­های تروریسم را ببینیم. قطع کردنِ شاخه­هایِ تروریسم کافی نیست. ما باید درخت تروریسم را از ریشه بیرون آوریم. این تنها راه برای پیروزی در این جنگ است.

محمّدرضا پهلوی در زمانی­که شاهِ ایران بود، متّحدی قوی و محکم برای امریکا به حساب می­آمد. امّا خبرگزاری­ها و سیاست­مدارانِ لیبرالِ وقت، فکر می­کردند که وی بیش از حد غیرِ دموکرات است؛ پس کمک کردند تا او از قدرت پایین بیاید. هرچه او بیشتر از قدرت فاصله می­گرفت، امریکا کمتر و کمتر وی را حمایت می­کرد. به همین ترتیب، آیت­الله خمینی، شاه را در سال 1979 سرنگون کرد. خمینی ایران را به کشورِ اوّلِ جهان در حمایت از تروریسم تبدیل کرد. پس از10سال، بعد از این­که خمینی فوت کرد، هاشمی رفسنجانی رئیس­جمهور شد و شبکه­ی تروریسمِ جهانی را بیش­تر تقویت کرد. این همان زمانی بود که برخی تحلیل­گران تازه داشتند می­فهمیدند که لیبرال­ها چه اشتباه وحشتناکی را در زمینه حمایت از سقوط شاه مرتکب شدند.

در سال 1994، وزیرِ امور خارجه، وارِن کریستوفر[1]، ایران را «کشورِ اصلیِ حمایت کننده از تروریسم» معرفی کرد. چه رقّت انگیز و سوزناک است که چنین عباراتی را بشنویم امّا هیچ کاری نکنیم. واقعاً امریکا چقدر ابر قدرت است؟ امریکا برای سال­ها می­دانست که چه کشوری «کشورِ اصلیِ حمایت کننده از تروریسم» است، امّا برای مواجهه با ایران رقبتی نشان نداد تا ایران را مجبور کند که در مقابل جنگ­های تروریستی­اش پاسخگو باشد.

در دهه­ی 1990، حمایت دولتی از تروریسم در ایران کاملاً نهادینه شد و رهبرانِ امریکا تقریباً هیچ کاری برای مبارزه با آن نکردند و امریکایِ «ابر قدرت» به ایران اجازه داد تا حمایت از تروریسمِ خشن را تا به امروز ادامه دهد.

بیشتر از هر کشوری(به غیر از ایران)، امریکا در برابر سقوطِ شاه و گشوده شدن راه برای آیت­الله خمینی مسئول است. ضعف ما می­تواند علّتِ بزرگترین افتضاح سیاستِ خارجی ما در قرن 20 باشد. چگونه این همه اتفاق افتاد؟ ما باید چگونگی ارتباط این قضایا را با وضعیت فعلی در عراق درک کنیم. تاریخ نشان می­دهد که چگونه اسلام­گراییِ افراطی می­تواند سیاست یک کشور را به سرعت تغییردهد. و همه­ی این­ها نشانه­هایی هستند از نوعِ حکومتی که ایران در حالِ رسیدن به آن است.

بیایید به مصر نگاهی بیاندازیم. جایی که اسلا­گراییِ افراطی، که بذرِ تروریسم را می­کارد، به سرعت در حالِ به دست آوردنِ قدرت است. در آنجا یک ترور، جرقه­ی حرکت را در کلّ خاورمیانه روشن کرد.[1] Warren Christopher


شما میتوانید PDF انگلیسی این کتاب را با عضویت رایگان در سایت ترومپت یا از طریق این لینک دانلود کنید. و همچنین میتوانید فایل PDF ترجمه دو فصل اول این کتاب را از این لینک دانلود کنید.

<

نظر شما چیست؟

تا کنون ۸ نظر ثبت شده است
 • مهدی کوچک زاده
 • سلام طاعاتتان قبول
  "افکار این روزها و شب های من " را در
  http://kouchakzadeh.blogfa.com/post-197.aspx بخوانید و در صورت امکان به دیگران هم توصیه کنید.
 • دعوتی از بلوغ
 • با سلام
  عنوان مطلب حدید بلوغ :
  چت بلوغ با رتبه 19 کنکور (هدف از دانشگاه رفتن و انتخاب رشته و…….)
  آپ جدید بلوغ رو حتما بخونین . یا دانشگاه رفتین یا میخاین برین یا کسی ازتون کمک بخاد. شاید مفید باشه.
  سلام.
  ذخیره کردم بعدا بخونم.هیچ حرفی فعلا جایز نیست.
  با " روضه تر" به روزم.
  یا علی.
  با من بگو ای آرزو، از کی نشستی این چنین‏
  زانو گرفــتی در بـغل، در حسرت ماء مــعیــن‏
  از جـمـکران تــا کـربلا، یا خـانه عـشـق خــدا
  نوری تجلی می‏ شود، همنام احمد مصطفی‏
  روزی بیاید غم مخور، از کوچـه ‏ها صـوت اذان‏
  اللَّه اکـبر، یا علی، آمد شـهِ کوی و مـکان....

  به نام خدا

  سلام من وبلاگی با عنوان وعده حتمی خدا دارم.اگه شما هم دوست دارید که امام زمانتون رو به بازدید کنندگان وبلاگتون بیشتر معرفی کنید وبلاگ وعده حتمی خدا رو لینک کنید شاید بتونیم با هم نقش کوچکی در شناساندن امام خود وظهور سریع تر ایشان داشته باشیم.راستی وبلاگتون خیلی زیباست. پس منتظرتون هستم.

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  تروریسم یعنی چی؟اونی که من میدونم با اون معنی که از پست شما برداشت کردم فرق داشت.ایران حامی تروریسم هست؟
  چرا امریکا در برابر حمایت ایران در برابر تروریسم واکنشی نشون نداد؟
 • حسین بوذرجمهری
 • سلام
  ترور در لغت یعنی:
  دهشت، ترس زیاد، وحشت، بلا، بچه شیطان .
  تروریسم یعنی:
  تروریسم ،ارعابگرى ،ایجاد ترس و وحشت در مردم
  قانون ـ فقه : عقیده به لزوم ادمکشى و ایجاد وحشت در بین مردم و یا سیستم فکرى یى که هر نوع عملى را براى رسیدن به اهداف سیاسى جایز مى داند.
  تروریست یعنی:
  تروریست ، )terroristic(ارعابگر،طرفدار ارعاب وتهدید
  قانون ـ فقه : ادمکش سیاسى

  ایران حامی تروریسم نیست. منتها ایران حامی آن چیزی است که با نام مقاومت شناخته میشود. اینها مقاومت را تروریسم میشناسند. که البته دروغی بزرگ است چرا که مقاومت اسلامی تنها به دفاع میپردازد و در مقابل تهدیدهای خارجی مقابله به مثل میکند. حمایت ایران از مقاومت اسلامی، مقابله به مثلی است مانند حمایت امریکا و انگلیس و از رژیم خودساخته ی اسرائیل. حال آنکه آنها ایران را به خاطر حمایتش از فلسطین و مقاومتش، تروریست میشناسند.
  گزارشگری از بشار اسد پرسید: شما دنبال دیکتاتوری و حکومت هستید. چرا به حرف مردمتان گوش نمیدهید؟
  بشار اسد گفت: اگر این حرف شما درست است پس چرا من با امریکا هم پیمان نمیشوم؟ اگر دنبال دیکتاتوری بودم که مقابل امریکا و ابرقدرتها نمی ایستادم. با آنها هم پیمان میشدم و به راحتی حکومت خودم را حفظ میکردم. همان طور که عربستان و اردن و قطر و مصر و ... این کار را کردند.(نقل به مضمون)
  مادامی که ایران و هر مظلوم دیگری برای احقاق حق خود مقاومت کند و جلوی ابرقدرتها بایستد، تروریست است.
  آنها میگویند درست است که اسرائیل با زور بر فلسطین حاکم شد. اما حالا که حاکم شده است دیگر، پس برای جلوگیری از خشونتهایِ بعدی بیایید آشتی کنید!!!
 • حسین بوذرجمهری
 • راستی
  نویسنده این کتاب، پیرمردی است. شما کمی باید با ادبیاتش آشنا باشید.
  این پیرمرد وقتی میگوید امریکا برای مقابله با ایران هیچ کاری نکرده است، منظورش این است که چرا حمله نظامی به ایران نمیکند؟ مانند آنچه با عراق کرده است. وگرنه امریکا 30 سال است دارد با ایران میجنگد. تحریم ها نمونه از آن است.
  این پیرمرد دیگر به این تحریمها و عصبیتها راضی نیست. در ادامه میخوانید که امریکا میتواند بر ایران غلبه کند اگر بخواهد! ولی امریکا نمیخواهد. و این چه ابرقدرتی است که تمایلی به استفاده از قدرتش ندارد.
  منظور این پیرمرد از قدرت، قدرت نظامی است. ابرقدرت چه قدرتی است؟ قدرتی است که توانایی نظامی اش بیشتر باشد.
  این بنده خدا بسیار جنگ طلب است و تنها راه حل مقابله با اسلام و ایران را جنگ نظامی میداند.
  در ادامه که بخوانید بیشتر پی میبرید.
  یاعلی
  اوهوم...
  بسیار ممنون از توضیحات
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی